Vmware vCENTER Server 5.1 Upgrade

vmthumb

vCenter Server 5.1  bir düzine yenilikve geliştirmeyle geldi desem yanlış olmaz.  Başta güvenlik alanında tüm VMware ürünleri ve komponentleri arası kimlik doğrulama SSO kullanılmaya başlandı. (vCloud icin epey işe yarayacaktır.) Arttırılmış CPU ve bellek desteğinden, Sanal Sunucu versiyonu (.. 7.8.9) ile yüksek kapasitedeki sunucu desteği,  ortak storage olmadan vMotion, disrtibuted switch, masaüstü sanallaştırma da I/O performansına yönelik gelistirmeler,  auto deployment ile gelismiz otomatize kurulumlar vs. ve belkide güncelleme sonrası en önemliler listesinde ki 1 numara VMware Tools’un güncellenmesi ve sanal sunucudaki restart gereksiniminin ortadan kalkması olmuş.

 

Neler yeni;

Vmware vSphere 5.1 Upgrade dökümanına buradan ulaşaiblirsiniz.

vCenter 5.0 Update 1 den vCenter 5.1’e yükseltme işlemine başlıyoruz.

 

LAB içeriği ve güncelleme öncesi sistem,

1 * ESXi 5.0 Host. (1i kapalı)

1 * DC + SQL aynı guest hostta

1 * vCenter Server 5.0 U1 (Üzerinde ayrıca View Composer da yüklü)

 

Mevcut vCenter DB’i DC üzerindeki SQL Server 2008 R2 de tutulmakta. vCenter Server  Guest hostu üzerinde ODBC Native Client ile iletişim kurmakta.

————————

**YENI **

 

Kurulum SIMPLE INSTALL şeçeneğiyle tüm komponentler sırasıyla kuurulmuştur. (SSO – Inventory Update – vCenter- vSphere Client)

vCenter Server 5.1 ile gelen SSO için gerekli DB’i mevcut Guest vCenter Server üzerine bundle  SQL EXP ile kurulmuştur. (Auto Install)

DB yi  Core SQL Server veriniz varsa yine Native Client ile ODBC Connection yapabilirsiniz.

(Microsoft SQL, Oracle, or IBM DB2) destekli.  DB adında TÜRKÇE KARAKTER KULLANMAYIN, TÜRKÇE KURULMUŞ İŞLETİM SİSTEMI ÜZERİNDEKİ SQL SERVER da DB’i OLUŞTURMAYIN !!!

SSO Admin Password’unde  BÜYÜK, küçük , 12345 , . , kullanabilirsiniz.  Detay Password Policy.

 

Sormak istediğiniz bir adım olursa resim adını referans alarak sorabilirsiniz. (Untitled-***)

 

Bir Cevap Yazın