vCenter CapacityIQ

thumbnail

CapacityIQ, Vmware’in bir başka reporting aracı.  vCenter Server ile entegre çalışarak sanal sunucularınızın kapasite planlamasını yapmanıza yardımcı oluyor.

Pekala  sanal sunucuların kapasite planlaması derken neyi kastediyoruz, zaten hali hazırda sanallaştırma öncesinde VMware Çözüm Ortağı olan şirketlerden biriyle çalışmışsanız VMware Capacity Planner kullanarak sanallaştırmayı düşündüğünüz sistemlerin CPU, RAM, MEMORY, OS, DISK, NETWORK, I/O gibi performans bilgilerinin en az 15 optimum 30 gün süre ile dinledikten sonra yapılandırıldığını umuyorum.

Bu çalışma sonucunda çeşitli raporlar üretilerek fiziksel sunucularınızın utilizasyon bilgileri neticesinde ihtiyacınız olan sunucu özellikleri (CPU, Memory, HA vs. karşılanması) için sıralanıyor. Hangi sunucular nerde barındırılmalı bilgisi içeriyor.  Buraya kadar herşey tamam.  Raporlar üretildi, sunucu ihtiyaçları karşılandı, alımlar yapıldı vs. kurulumlar, P2V convert işlemleri derken sunucularınızı sanal platform üzerinde çalıştırmaya başladınız. Convert işlemi sırasında makina konfigürasyonalrı (CPU, RAM) değişmeden aynen fizikselde olduğu gibi geldi sistem iyi de çalışıyor diyorsunuz ama aslında öylemi ?

HAYIR !  Sanal sunucuya verilen fazla CPU veya RAM hem kaynakların israf edilmesi hemde “ballooning“‘e sebep olmaktadır. İşte tam bu noktada CapacityIQ devreye giriyor ve sunucu kaynaklarınızın doğru kullanımına yönelik “sizing” önerilerinde bulunuyor.  Raporlar 1-2 gün içerisinde oluşmaya başlıyor ve sizing önerilerini gözlemleyebiliyorsunuz. Tavsiyem CapacityIQ’nun en az 1 ay süreyle çalıştırılması ve sanal sunucuların aylık peak değerlerinin de hesaplandıktan sonra ilgili değişikliklerde bulunmak.

24 Ocak 2012 de vCenter Operations Managerin  çıkmasıyla birlikte CapacityIQ da bu alandaki yerini yitirdi ve Vmware Operations Manager ile entegre çalışmaya başladı ama VMware 1 Aralık 2012 ye kadar CapacityIQ konularında destek veriyor olacak.

Bir diğer önemli ve güzel özelliği “What-if Scenario”, bu özelik Vmware ortamınıza X CPU’lu, X GB ramli Y kadar yeni sunucu eklersem sistemimin utilizasyonu ne olur sorusuna cevap veriyor.

Ürün Sayfası

VMware vCenter CapacityIQ (YouTube)

Bir Cevap Yazın