SRM Error – Failed to recover datastore ‘XXX’. VMFS volume residing on recovered devices ‘”1111″‘ cannot be found. Recovered device ‘1111 not found after HBA rescan. Failed to rescan HBAs on host ‘esxbigben’. Operation timed out: 300 seconds

thumbnail

Uzunca bir başlık ama hatanın tam içeriğini  aktarmak istedim. Ortam deneyimi ile elde edinilmiş bilgi herzaman iyidir ve kalıcıdır.  Hata, VMware Site Recovery Manager (SRM) ile Array Replication” yaparken test/recover başlatıldığında replikasyon datastore’unuzun felaket merkezinde yer alan ESXi hostlarına map edilmesi esnasında HBA adaptörlerinin rescan işleminin uzun sürmesi sebebiyle meydana geliyor.  Defaultta gelen süre 300 saniye  ve bu süre  replikasyon lununun snapshot’unu/kendisini map etmek için  edilmesi için yeterli gelmeyebiliyor. (Host ve HBA çoksa süre uzamakta). Buyüzden recovery site üzerinde birtakım zamanlama değerlerini değiştirmek gerekiyor.

Bu işlem Remote Site seçiliyken Advanced Settings menüsü altında yer alan storageProvider.hostRescanTimeoutSec değerini değiştirerek önlenebiliyor ve bu sayede test/disaster anında olası başarısızlıkla karşılaşmıyorsunuz.

 

Rescan işlemi için default deger, 300 saniye. Optimum değeri belirleyebilmek adına datacenter/ cluster/ host seviyesinde “Rescan for datastore” tüm HBAların tarama işleminin başlangıç ve bitiş sürelerinden bulabilirsiniz.

 

ok2

 

Kolay gelsin.

 

 

 

Bir Cevap Yazın