HP iLO LUN 00 Media 0 USB Device Problem

hpthumb

Yine bir müşteri ortamında edinilen “tecrübe”  yazısı ile birlikteyiz. Yaklaşık 2 haftadır remote/on-site Doğan Gazetecilikte 6 NODE Microsoft Hyper-V 2012 R2 geçişlerini sürdürüyorum baştan sonra kazanımlarla dolu oldu, kimi zaman bildiklerimi unuttum kimi zaman “yok yahu burada bir yanlışlık var” deyip tekrar tekrar birşeyleri atlıyormuyum diye kendime sordum kısacası psikolojik açıdan sancılı ama her tık’ta heyecanlı saatler yaşadım. Microsoft’a açılan kayıt – log trafiği ve gelen sonuçtan 1 satırlık kelime (HP iLO LUN 00 Media 0 USB Device) çözüm için yetti.

Şükür ki problemi tespit ettik ve çözüme kavuştuk.

Sorun tanımı;

Windows Server 2012 R2 de “Disk Yöneticisi” / “Disk Management” ekranının gelmemesi, kilitlenmesi, 30-45 dakika geçtikten sonra takılması.

Sorun sebebi;

Windows Server 2012 R2 sunucuların henüz HP Intelligent Provisioning tarafından desteklenmemesi. Windows Server 2008 – 2012 test ve kurulumlarında karşılaşmadım ayrıca Intelligent Provisioning desteklenmekte. Intelligent Provisioning (Manual kurulum) ile yapılan kurulumda HP Virtual Drive (driverlarını barındırdığı geçici alan) sisteme kendisini mount ediyor fakat kurulum sonrasında otomatik olarak dismount etmesi gerekirken bu işlemi gerçekleştiremiyor. Bu nedenle de “Disk Manangement / Disk Yöneticisi” nin kilitlenmesinine, Virtual Disk servisinin başlatılamamasını ve disk konfigurasyonu yapmanızı engelliyor. Problemin oluşumu Windows’u restart ettikten sonra yaklaşık enaz 15 en fazla 40 dakika sonra meydana geliyor.

Detay;
HP Intelligent Provisioning size raid konfigurasyonu yapısından tutun kurmak istediğiniz sunucunun driverlarınıda işletim sistemi içerisine atarak kurulum sonrasında driver yükleme/güncelleme gibi iş yükünü ortadan kaldırıyor. (Kurulum sonrası yinede yeni HP SUM ile güncel firmwareleri kontrol etmek yerinde olacaktır.)

Sorun Çözümü;

Bios’tan “Virtual Installation Disk” özelliğini kurulum sonrası kapatmak. Kurulum sonrası kapatmak diyorum çünkü Intelligent Provisioning menusüne her girişinizde bu özellikte bios üzerinde otomatik olarak aktif ediliyor. Windows kurulumu bittiğinde ilk restartta kapatmanız yerinde olacaktır.

Sancısız, heyecan dolu nice kurulumlara…

Gülümse :)

 

Bir Cevap Yazın